Grzegorz Nawrocki

Grzegorz Nawrocki

Biogram

Architekt, polski malarz marynista. Urodził się w Gorzowie Wielkopolskim w 1957 roku. Tam też spędził pierwszych dwadzieścia lat swojego życia. W roku 1982 ukończył studia architektoniczne na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej. Obecnie mieszka w Lesznie, prowadzi własną firmę architektoniczną oraz oddaje się swojej pasji – malarstwu marynistycznemu.

Grzegorz Nawrocki, mimo że mieszkał w głębi lądu, od najmłodszych lat interesował się morzem i statkami oraz malarstwem. Dosyć wcześnie, mając kilkanaście lat, zaczął malować obrazy przedstawiające statki i okręty. Pierwsze sukcesy przyszły już w wieku szkolnym, kiedy to czasopismo harcerskie „Na Przełaj” opublikowało serię jego obrazów marynistycznych. Talent Grzegorza Nawrockiego został dostrzeżony przez redaktora naczelnego miesięcznika MORZE Jerzego Micińskiego. Pod okiem tego wybitnego znawcy realiów morskich młody artysta zdobywał szlify malarza marynisty – portrecisty wszelkich jednostek pływających. Jego obrazy zaczęły się ukazywać na łamach tego szacownego polskiego czasopisma morskiego. Na zamówienie redakcji malował obrazy przedstawiające różnorodne jednostki pływające. Aby jak najwierniej oddać ich wygląd, z wielkim pietyzmem analizował liczne plany i zdjęcia.

Grzegorz Nawrocki bardzo dużą wagę w swoich obrazach przywiązuje do perspektywy malarskiej, realiów żeglugi oraz wyglądu morza. Analiza sytuacji, ikonografii oraz warunków atmosferycznych jest za każdym razem solidną podstawą do powstania obrazu.

Malarstwo Grzegorza Nawrockiego zostało docenione nie tylko przez redakcję MORZA ale także przez innych wydawców polskich i zagranicznych. Jego obrazy i ilustracje ukazują się na okładkach i w treści książek, publikacji modelarskich, pocztówkach oraz kalendarzach. Wiele obrazów powstaje na zamówienie armatorów i stoczni.

Obrazy marynistyczne Grzegorza Nawrockiego są poszukiwane i znajdują nabywców wśród polskich i zagranicznych kolekcjonerów malarstwa marynistycznego. Seria jego obrazów, przedstawiających słynne polskie żaglowce, znalazła swoje miejsce w nadmorskiej Juracie – letniej rezydencji Prezydenta Polski.

Grzegorz Nawrocki - "Fram"
Grzegorz Nawrocki - "Fram"
Grzegorz Nawrocki - "Mgła"
Grzegorz Nawrocki - "Mgła"
Grzegorz Nawrocki - "Spotkanie"
Grzegorz Nawrocki - "Spotkanie"