Piotr Gonzaga Myszkowski

Piotr Gonzaga Myszkowski

Biogram

Hrabia Piotr Gonzaga Myszkowski

Współczesny malarz i performer, urodzony w 1968 w Poznaniu. Studiował sztukę u Ryszarda Fritza. W 1991 roku artysta przeniósł się do Londynu i zyskał międzynarodowe uznanie. W 2002 roku wrócił do rodzinnego miasta, aby otworzyć swoje atelier – Wielką Galerię.

W tym samym czasie wraz z grupą młodych polskich artystów i poetów założył salon artystyczny. W 2005 roku założył Fundację Maksymiliana Myszkowskiego, która jest hołdem złożonym dziadkowi artysty, jednym z najbardziej uznanych polskich fotografów XX wieku. Później, w 2016 roku Piotr Myszkowski otworzył Atelier Myszkowski – Galerię Sztuki Nowoczesnej w Poznaniu.

Artysta znany jest z minimalistycznej, wręcz ascetycznej ekspresji graficznej. Myszkowski używa czystych linii i kształtów, aby przekazać ideę dobrze zorganizowanego chaosu. Chce dzielić się swoją inspiracją z publicznością i ją stymulować. Białe płótno symbolizuje świeżość i tęsknotę za działaniem. Pojedyncza jednostka może zmienić świat, stając w opozycji do niego, tak jak sylwetka kontrastuje z białym tłem. Czyste formy użyte w jego twórczości doskonale odzwierciedlają powiedzenie „mniej znaczy więcej”. Jego prace wystawiane były w Polsce, Anglii, Hiszpanii, Francji, Monaco Monte Carlo.