Rafał Labijak

Biogram

Rafał Labijak (ur. 1968) malarz mieszkający w Poznaniu, aktywny w Poznaniu, Berlinie i Ostrawie, gdzie w latach 2015-2016 wynajmował pracownię na terenie zrewitalizowanego poprzemysłowego kompleksu hutniczo-górniczego Vitkovice.

W latach 1987-1992 studiował na Politechnice Poznańskiej. W 2004-2005 wolny słuchacz w VIII Pracowni prof. Józefa Walczaka w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2014 uczestniczył w Plenerach i Spotkaniach Sztuki i Działań Społecznych organizowanych przez prof. Janusza Marciniaka (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) i Fundację Signum.

Obecna wystawa jest wystawą dyplomową II stopnia na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Jego malarstwo oscyluje wokół tematów związanych z komunikacją w ponowoczesnym świecie, poprzemysłowymi pejzażami, mediatyzowaniem rzeczywistości wirtualnej, uwagą i jej deficytem oraz społecznymi relacjami w epoce smarfonowej rewolucji. Stosuje techniki tradycyjne, takie jak olej i akryl na płótnie, a także eksperymentuje z technikami własnymi.

Wystawy indywidualne

 • 2020

  Smart Canvas: malarstwo Rafał Labijaka. Kuratorka: Ewelina Jarosz. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Katalog Rafał Labijak Smart Canvas, red. E.Jarosz, Sopot 2020.

 • 2016

  Malarstwo Rafała Labijaka. Kurator: Wojciech Gorączniak. Ostrava, Dolni Oblast Vitkovice. Katalog Rafał Labijak: malarstwo, red. W. Gorączniak, R. Labijak, J. Marciniak, tłum. M. Turski, Poznań-Ostrava 2016.

 • 2013

  Muzeum Pracownia Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu, kurator: Janusz Marciniak.

Wystawy zbiorowe

 • 2018

  Galeria Refektarz, Krotoszyn, wystawa zbiorowa Empatia: sztuka i życie, kurator: Janusz Marciniak. Wystawie towarzyszył katalog

 • 2016

  Collegium Phisicum UAM; wystawa w Galerii Jednego Obrazu