Natalia Kliśko Walczak

Natalia Kliśko Walczak

Biogram

Projektant wnętrz, artysta, wykładowca UAP, badacz rozwiązań ekologicznych.

Urodziła się 1980 roku w Poznaniu. Początkowo interesuje się projektowaniem odzieży i edukację zaczyna w Technikum Odzieżowym w Poznaniu. W 2000 roku rozpoczyna studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP) na kierunku Wzornictwo. Dyplom licencjacki zdobywa pod kierunkiem Prof. Bogumiły Jung. Dyplom magisterski z zakresu projektowania wnętrz uzyskuje pod opieką Prof. Zdzisława Łosińskiego w 2006r. Następnie zostaje asystentem profesora Łosińskiego, a po jego śmierci, Profesora Janusza Stankowskiego. W 2012 roku uzyskuje tytuł doktora. W rozprawie doktorskiej analizuje wnętrze eko-energooszczędne. Następnie zostaje kierownikiem Pracowni Projektowania Wstępnego. Jej pasją stają się kompozycje. W 2017 uzyskuje tytuł doktora habilitowanego. Obecnie, na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, w Katedrze Architektury Wnętrz, prowadzi Pracownię Projektowania Ekologicznego. Każdy etap edukacji ma istotny wpływ na jej twórczość.

Tworzy wnętrza pod szyldem NKW-wnętrza. Projektując przekracza granicę między architekturą, sztuką i ekologią. Jej projekty zdobywają nagrody w konkursach międzynarodowych.

Prowadzi badania naukowe z zakresu projektowania ekologicznego. Efektem są ekostruktury powstałe z naturalnych materiałów, z recyklingu oraz odpadów powstałych podczas realizacji wnętrz (Zero Waste). Kompozycje prezentowane są na wystawach w Polsce (Łódź Design Festival, Galeria Medium Warszawa itd.) oraz zagranicą (wystawa Synteza 2021, Saloniki, Grecja i Poliarte Accademia di Belle Arti e Design, Włochy). Proces postawania ekostruktur można obserwować na Instagramie @nkw_eko